Independent Catholic News logo Welcome Visitor
Saturday, September 24, 2016
Obituary: Monsignor Patrick Keaveny
Comment Email Print
 
Mgr Patrick Keaveny Southwark Regional, with Pope John Paul, Archbishop Bowen and Mgr Stanislaw Dziwisz (later Archbishop of Krakow))
Monsignor Patrick Keaveny was born on 13 May 1930 in Rhue Tubbercurry,  County Sligo, Ireland. After working for some years in Ireland Patrick began three years study at Campion House, Osterley, and then from 1959 to 1965 trained at St John’s Seminary, Wonersh, Surrey.

Patrick was ordained a priest on Saturday 25 June 1965 in Mullingar, Ireland,  and his first appointment was to The Most Holy Trinity, Dockhead, Bermondsey,  and then in October 1970 he was moved to the parish of St William of York, Forest Hill.
 
In July 1978 Archbishop Michael Bowen appointed Patrick as his Private  Secretary, a post he held for four years. During this time Patrick undertook full  responsibility for the organisation, at diocesan level, of the National Pastoral  Congress which took place in Liverpool in 1980. He was then much involved in  the preparations for the Papal visit of John Paul II, in 1982, particularly in  coordinating the arrangements for the Service of the Sick in St George’s  Cathedral, Southwark. In light of this work and in recognition of his loyalty and  efficiency Patrick was made a Papal Chaplain.

Monsignor Patrick was appointed Parish Priest of St Vincent de Paul, Clapham  Common, in September 1982. In addition to his duties as Parish Priest he also  took on responsibility for the Diocesan Lourdes Pilgrimage as director for two  years (1982-1984). On 12 December 1988 Patrick was called to the scene of  the Clapham Rail Crash to minister and provide support to those involved, and he  worked closely with victims and families. During the twelve years in Clapham he oversaw completion of the new presbytery, parish rooms and a hall.

From December 1994 to July 1996 Patrick spent time ministering in the Dublin  Diocese. On his return he was appointed Parish Priest of St John Fisher, Bexley, and in 1997 was also appointed Dean of the Bexley Deanery. 

In November 2000, due to poor health, Patrick moved to be ‘also resident’ at  St Mary’s, Blackheath, and in 2007 moved to Sacred Heart Residence, Dublin. 

Patrick was a keen golfer and enjoyed travelling abroad, especially to France.  He was described as easy to be with and cultured. Latterly, his health  deteriorated and he died at Sacred Heart Residence, Sybil Hill Road, Dublin on the morning of Tuesday 16 February aged 79 years and in the 44th year of his priesthood. His Funeral took place at St Columcille's Church, Kells, on Saturday 20 February.  May he rest in peace.

Source: Archdiocese of Southwark

Share:  Bookmark and Share
Tags: Monsignor Patrick Keaveny


Powered by Bondware
News Publishing Software

The browser you are using is outdated!

You may not be getting all you can out of your browsing experience
and may be open to security risks!

Consider upgrading to the latest version of your browser or choose on below: